Zdroj pohonu

Vůz, kočár nebo saně by samy nemohly sloužit jako dopravní prostředek. A proto je nutné se zmínit o zdroji pohonu. Pomineme-li tak zvané rikši, užívané na mnoha místech světa a dodnes poháněné dokonce i lidskou silou, vozy s kočáry i saněmi se používají ve spojení s nejrůznějšími druhy zvířat.
Nejčastěji byli využíváni koně, mezci, muly, osli, krávy, kozy a psi. Krav se užívalo k tahu jen z nouze, koz pro zábavu, psů jako pomocné síly.
Pro názornost proto uvádíme tabulku vyjadřující možnosti jednotlivých druhů tažných zvířat:

Tažné zvíře
Tažná síla (kg)
Rychlost (m/s)
Kůň
60-75-90
1,1
Vůl
60
0,8
Mezek
50
1,0
Osel
40
0,8

Tato tabulka však vyjadřuje pouze údaje při "ideálních podmínkách". Nevyvinuje-li zvíře plnou tažnou sílu, samozřejmě může být jeho rychlost větší (kočár). Zapřáhne-li se více zvířat, jejich celková tažná síla je poměrně menší. Při čtyřech koních je jejich celková tažná síla asi 4/5 součtu jednotlivých tažných sil, při osmi asi poloviční a podobně.
Na kratší vzdálenosti (do 600 m) se naopak může bez nebezpečí tato síla zvětšit na dvojnásobek. Podle toho může na dobré silnici pár polotěžkých koní při osmihodinové práci v kopcovitém terénu utáhnout až 2000 kg, v rovině až 3500 kg užitečného nákladu.


Lehký junkerský postroj


Panský phaeton - prsní listový postroj


Bohatý saňový postroj


Ukázka zápřahového zařízení


Vedení u pětispřežení


Tzv. Višněvského přípravek


Upnutí třemi koňmi - široké (shora)


Desetipotah