Druhy karoserií

V případě karoserií je třeba zdůraznit základní rozdíl mezi vozem a kočárem. Vůz má karoserii bezprostředně napojenou na podvozek. Kočár má karoserii oddělenou od podvozku, s níž jí spojují řemeny, pružiny nebo péra. Karoserie kočárů se dělí na mnoho druhů, z nichž uvádíme druhy základní. Ty však mohou mít další dílčí odlišnosti, popřípadě mohou být vzájemně kombinovány. Základními druhy karoserií jsou:

Berlina - je typickým luxusním cestovním vozem, pojmenovaným podle města Berlína. Má uzavřenou nástavbu se dvěma proti sobě uspořádanými lavicemi. Před vozvou skříní se nalézá vyvýšený kozlík, který je u vozidel šlechty pokryt přikrývkou s vyšitým erbem.
Break - je otevřený vůz s několika řadami sedadel umístěnými podélně nebo i příčně. Schustalova továrna vyrobila celou řadu "Breaků", které jsou blíže popsány pod svými specifickými názvy.
Cab - je dvoumístný uzavřený vůz, který může být proveden jako čtyř- nebo dvoukolový. Byl typickým nájemným kočárem ve velkých městech.
Cabriolet - je dvoumístný otevřený vůz určený pro jednospřežný povoz. Dvě zadní sedadla mohou být před deštěm chráněna skládací střechou.
Calesche - je čtyřkolový, čtyřmístný otevřený vůz, vybavený skládací střechou.
Cart - původně lehký dvoukolý vůz pro přepravu nákladu. V průběhu doby nese název "Cart" řada dvoukolých vozidel. Názvem Cart se někdy označovaly i čtyřkolé typy.
Cavalier-Break - byl zvláštní formou původního breaku.
Char-a-bancs - jeho jméno pochází z francouzštiny a znamená "vůz s lavicemi". Takto se označovaly všechny vozy pro přepravu osob, mající alespoň dvě lavice (většinou více) uložené vždy příčně.
Coupé - je zkrácená Berlina, tj. uzavřený dvoumístný vůz. Coupé se užívaly hlavně ve městech a byly řízeny kočím. jestliže měl vůz ještě jedno nouzové sedadlo (sklápěcí), nebo sedadlo pro dítě, bylo to tzv. tříčtvrteční kupé.
Derby-Cart - je jednoduchý čtyřkolý vůz s kozlíkem a sedadly za sebou. Typické jsou latě umístěné na bocích po jeho celé délce.
Dog-Cart - je jednospřežný vůz většinou dvoukolý, mnohdy i čtyřkolý, charakteristický zvláště velkými koly. Pod jednou nebo i oběma lavicemi se nacházely skříně pro transport loveckých psů.
Dreiviertel-Coupé - skříň tohoto kočáru je o něco větší než u klasického kupé. V prostoru pro pasažéry se nachází proti lavici sklopné nouzové sedadlo, na němž může sedět dospělý nebo dítě.
Einführ-Break - je speciální bryčka k zajíždění mladých koní. Kozlík je zvláště vysoký a je opatřen velkým prknem chránícím kočího před vyhazujícím koněm.
Fourgon - je čtyřkolý krytý vůz pro přepravu zboží. Skříň bez oken bývala často zdobena nápisy. Fourgon byl často nazýván vozem pro dopravu zboží (dodávkou).
Galawagen - je označení pro zvláště luxusní vozy určené pro vozidlový park šlechtických a panovnických domů. Technicky je odvozen od Berliny a částečně také od Coupé.
Glas-Landauer - je typ Landaueru, jehož přední část nebyla provedena jako sklápěcí překryt, ale měla spustitelná okna.
Jagdwagen - čtyřkolý lehký, otevřený vůz určený pro lov. Na zadním konci se nachází většinou sklopný "můstek pro divokou" pro transport složené zvěře. Typ Jagdwagen se stavěl také s označením Pürchwagen.
Korbwagen - v zásadě vůz jakéhokoliv tvaru, jehož nástavba je zhotovena jako košatina z proutí. Tato konstrukce se používala pro lehká vozidla.
Kutschier-wagen - neoznačuje žádný zvláštní typ vozu, ale je to souhrnné označení pro lehký vůz umožňující jízdu bez kočího.
Landauer - je typická forma klasického kočáru, jaký používali fiakristé. Charakteristický je dvojdílný dopředu a dozadu se sklápějícím překrytem. Není-li přední část provedena z látky nebo kůže, ale se skleněnými okny, mluví se o Glas-Landaueru.
Landaulet - je prakticky zmenšený Landauer, podobně jako Coupé je dvousedadlová verze Berliny, je Landaulet vlastně dvousedadlovou verzí Landaueru.
Landschützer - je jednoduchý Jagdwagen (lovecký vůz), který může být vybaven sklápěcím překrytem nad jednou řadou sedadel.
Mail-Phaeton - je masivní čtyřkolový vůz s kozlíkem a lavicí pro úředníka. Mezi nimi je prostor pro zavazadla. Robustní podvozek je stejný jako u Mail-Coach. Tento vůz byl určen pro dlouhé cesty náročným terénem.
Mail-Coach - je vlastně klasický poštovní dostavník. Uzavřená skříň vozu má vpředu i vzadu skříně pro přepravu zavazadel. Lavice na střeše a zadním zavazadlovém prostoru poskytují místa dalším osobám.
Mylord - je lehčí čtyřkolý vůz s jednou zadní lavicí, sklápěcí střechou a pevným kozlíkem. Typ je uzpůsoben pro jedno- i dvouspřežnou jízdu. Je velmi podobný typu Victoria, ale Mylorda na rozdíl od Victorie vždy řídil kočí.
Omnibus - je čtyřkolý vůz s uzavřenou skříní. Vpředu je kozlík, nástup pro cestující je v zadní stěně skříně, sedadla jsou umístěna podélně a jsou pro čtyři, šest, nebo i více osob.
Phaeton - je lehký čtyřkolový vůz, typické pro něj je, že přední lavice je provedena jako větší a pohodlnější, protože se předpokládalo, že Phaeton bude řídit sám majitel. Vzadu byla umístěna lavice pro služebnictvo. Tento typ se vyráběl v mnoha variantách.
Pony-Korbwagen - byla menší košatina, takže se velikostí hodila pro ponyho.
Pürschwagen - je vlastně poněkud jiné provedení typu Jagdwagen.
Rockaway - typické pro tento typ je, že má střechu protaženou až nad kozlík, čímž byl kočí poněkud chráněn před nepřízní počasí. Tento typ byl pojmenován podle malého městečka ve státě New York v USA.
Sandlaufer - tento typ pochází z Maďarska. Má přibližně stejně velká přední i zadní kola. Lehká vozová korba byla zhotovována většinou z nelakovaného dřeva.
Spider - je extrémně lehký Phaeton, jehož zadní sedadlo je uchyceno k rámu kovovými vzpěrami. Nápadná jsou zvláště vysoká kola.
Sulky - je minimalistická jednosedadlovka na dvou pneumatikami opatřených kolech s jednoduchým rámem. Používá se při klusáckých dostizích.
Tilbury - původně lehká dvoukolka bez skříně pod sedadlem. Později bylo Tilbury souhrnným označením pro celou řadu různých dvoukolek a dokonce i čtyřkolek.
Victoria - je podobná Mylordu s tím rozdílem, že kozlík se může odmontovat a pak je možno řídit ze zadní lavice.
Vis-`a-vis - je lehký vůz často dokonce bez skládací střechy pro dva až čtyři pasažéry sedící proti sobě.
Wagonette - má stejný tvar jako Break, je však poněkud menší.


Buggy


Coupé


Dog-cart


Break


Charrette pro čtyři osoby


Break zámecký


Charrette


Break - omnibus pro 10 osob


Break


Char- `a- bancs


Duc


Tzv. Pill-box


Dog-cart


Phaeton


Tilbury


Buggy